2020 Election Endorsements

President of the United States of America: 

  • Joe Biden 

United States Senate:

  • Tina Smith

United States House of Representatives:

  • 1st Congressional District: Dan Feehan
  • 2nd Congressional District: Angie Craig
  • 4th Congressional District: Betty McCollum
  • 5th Congressional District: Ilhan Omar

Minnesota State House of Representatives:

  • District 1A: Connie Lindstrom
  • District 1B: Cynthia Ansbacher
  • District 2A: Jeremiah Liend 
  • District 2B: David Suby
  • District 3A: Rob Ecklund
  • District 4B: Paul Marquart
  • District 6A: Julie Sandstede
  • District 6B: Dave Lislegard
  • District 7A: Jennifer Schultz
  • District 7B: Liz Olson
  • District 8A: Brittney Johnson
  • District 8B: Carol Wenner 
  • District 9A: Alex Herring
  • District 10A: Dale Menk
  • District 10B: Gaylene Spolarich
  • District 11A: Mike Sundin
  • District 11B: Jack Frechette
  • District 12A: Murray Smart
  • District 13A: Katy Westlund
  • District 13B: Ben Carollo
  • District 14A: Tamara "Tami" Calhoun
  • District 14B: Dan Wolgamott
  • District 16A: Doria Drosta
  • District 16B: Mindy Kimmel
  • District 17A: Ben Dolan
  • District 17B: Logan Kortgard
  • District 18B: Heather Bakke
  • District 19A: Jeff Brand
  • District 19B: Luke Frederick 
  • District 20A: Erina Prom
  • District 20B: Todd Lippert
  • District 21A: Mathew Bruns
  • District 21B: Elise Diesslin
  • District 22A: Chris Baumberger
  • District 22B: Lynn Herrick
  • District 23B: Leroy McClelland
  • District 25A: Kimberly Hicks
  • District 25B: Liz Bolden
  • District 26A: Tina Liebling
  • District 26B: Randy Brock
  • District 27A: Thomas Martinez
  • District 27B: Jeanne Poppe
  • District 28A: Gene Pelowski
  • District 30A: Chad Hobot
  • District 32B: Katie Mulchow
  • District 33B: Kelly Morrison
  • District 34B: Kristen Bahner
  • District 36A: Zack Stephenson
  • District 36B: Melissa Hortman
  • District 37A: Erin Koegel
  • District 37B: Amir Malik
  • District 38A: Kris Fredrick
  • District 38B: Ami Wazlawik
  • District 39A: Ann Mozey
  • District 39B: Shelly Christensen
  • District 41A: Connie Bernardy
  • District 41B: Sandra Feist
  • District 42A: Kelly Moller
  • District 42B: Jamie Becker-Finn
  • District 43A: Peter Fischer
  • District 44A: Ginny Klevorn
  • District 44B: Carlie Kotyza-Witthunhn
  • District 45A: Cedrick Frazier
  • District 46A: Ryan Winkler 
  • District 47B: Dan Kessler
  • District 51A: Sandra Masin
  • District 51B: Liz Reyer
  • District 52A: Rick Hansen
  • District 52B: Ruth Richardson
  • District 53B: Steve Sandell
  • District 54A: Anne Claflin
  • District 54B: Kelsey Waits
  • District 56A: Jess Hanson 
  • District 56B: Kaela Berg 
  • District 57A: Robert Bierman
  • District 57B: John Huot
  • District 58A: Erin Presse
  • District 58B: Sara Wolf
  • District 60A: Sydney Jordan
  • District 61A: Frank Hornstein
  • District 63A: Jim Davnie
  • District 63B: Emma Greenman
  • District 64A: District Kaohly Her
  • District 64B: Dave Pinto
  • District 66A: Alice Hausman
  • District 67A: John Thompson
  • District 67B: Jay Xiong

Minnesota State Senate: 

  • District 1: Reed Perkins
  • District 2: Leonard "Alan" Roy
  • District 3: Tom Bakk
  • District 4: Kent Eken
  • District 6: David Tomassoni
  • District 7: Erik Simonson
  • District 8: Michele Anderson
  • District 10: Steve Samuelson
  • District 11: Michelle Lee
  • District 12: Jill Abahsain
  • District 14: Aric Putnam
  • District 17: Fernando Alvardo
  • District 18: Chad R. Tschimperle
  • District 19: Nick Frentz
  • District 20: Jon Olson
  • District 21: Ralph Kaler
  • District 22: Shawna Marshall
  • District 24: Roger Steinkamp
  • District 25: Sarah Flick 
  • District 26: Aleta Borrud
  • District 27: Dan Sparks
  • District 28: Sarah Kruger
  • District 29: Chris Brazelton
  • District 31: Kate Luthner
  • District 33: Gretchen Piper
  • District 34: Aarica Coleman
  • District 36: John Hoffman
  • District 37: Jerry Newton
  • District 38: Justin Stofferahn
  • District 39: Josiah Hill
  • District 40: Chris Eaton
  • District 41: Mary Kunesh-Podein
  • District 42: Jason "Ike" Isaacson
  • District 43: Chuck Wiger
  • District 44: Ann Johnson Stewart
  • District 45: Ann Rest
  • District 46: Ron Latz
  • District 47: Addie Miller
  • District 48: Steve Cwodzinski
  • District 49: Melisa Franzen
  • District 50: Melissa Halverson Wicklund 
  • District 51: Jim Carlson
  • District 52: Matt Klein
  • District 53: Susan Kent
  • District 54: Karla Bigham
  • District 56: Lindsey Port
  • District 57: Greg Clausen
  • District 58: Matt Little
  • District 59: Bobby Joe Champion
  • District 60: Kari Dziedzic
  • District 62: Jeff Hayden
  • District 64: Erin Murphy
  • District 65: Sandy Pappas
  • District 66: John Marty
  • District 67: Foung Hawj

Hennepin County Board of Commissioners:

  • District 1: De'Vonna Pittman
  • District 5: Debbie Goettel
  • District 6: Chris LaTondresse
  • District 7: Kevin Anderson

Ramsey County Board of Commissioners:

  • District 1: Nicole Joy Frethem 
  • District 2: Mary Jo McGuire
  • District 7: Victoria Reinhardt

Saint Louis County Board of Commissioners: 

  • District 2: Patrick Boyle 
  • District 3: Ashley Grimm
  • District 5: Keith Musolf
  • District 7: Mike Jugovich

State and local endorsements are approved by the Council 5 Executive Board and federal candidates are approved by our international union. This list will continue to be updated.

Find out who you represents you here