2020 Election Endorsements

President of the United States of America: 

  • Joe Biden 

United States Senate:

  • Tina Smith

United States House of Representatives:

  • 1st Congressional District: Dan Feehan
  • 2nd Congressional District: Angie Craig
  • 3rd Congressional District: Dean Phillips
  • 4th Congressional District: Betty McCollum
  • 5th Congressional District: Ilhan Omar
  • 6th Congressional District: Tawnja Zahradka
  • 7th Congressional District: Colin Peterson
  • 8th Congressional District: Quinn Nystrom

Minnesota State House of Representatives:

  • District 1A: Connie Lindstrom
  • District 1B: Cynthia Ansbacher
  • District 2A: Jeremiah Liend 
  • District 2B: David Suby
  • District 3A: Rob Ecklund
  • District 4B: Paul Marquart
  • District 5A: John Persell
  • District 5B: Joe Abeyta 
  • District 6A: Julie Sandstede
  • District 6B: Dave Lislegard
  • District 7A: Jennifer Schultz
  • District 7B: Liz Olson
  • District 8A: Brittney Johnson
  • District 8B: Carol Wenner 
  • District 9A: Alex Herring
  • District 9B: Laura Wright
  • District 10A: Dale Menk
  • District 10B: Gaylene Spolarich
  • District 11A: Mike Sundin
  • District 11B: Jack Frechette
  • District 12A: Murray Smart
  • District 13A: Katy Westlund
  • District 13B: Ben Carollo
  • District 14A: Tamara "Tami" Calhoun
  • District 14B: Dan Wolgamott
  • District 16A: Doria Drost
  • District 16B: Mindy Kimmel
  • District 17A: Ben Dolan
  • District 17B: Logan Kortgard
  • District 18B: Heather Bakke
  • District 19A: Jeff Brand
  • District 19B: Luke Frederick 
  • District 20A: Erina Prom
  • District 20B: Todd Lippert
  • District 21A: Mathew Bruns
  • District 21B: Elise Diesslin
  • District 22A: Chris Baumberger
  • District 22B: Lynn Herrick
  • District 23B: Leroy McClelland
  • District 25A: Kimberly Hicks
  • District 25B: Liz Bolden
  • District 26A: Tina Liebling
  • District 26B: Randy Brock
  • District 27A: Thomas Martinez
  • District 27B: Jeanne Poppe
  • District 28A: Gene Pelowski
  • District 29B: Joe Rosh
  • District 30A: Chad Hobot
  • District 30B: Brad Kovach
  • District 32B: Katie Mulchow
  • District 33B: Kelly Morrison
  • District 34A: Brian Raines
  • District 34B: Kristen Bahner
  • District 35A: Mike Erickson
  • District 35B: Jason Ruffalo
  • District 36A: Zack Stephenson
  • District 36B: Melissa Hortman
  • District 37A: Erin Koegel
  • District 37B: Amir Malik
  • District 38A: Kris Fredrick
  • District 38B: Ami Wazlawik
  • District 39A: Ann Mozey
  • District 39B: Shelly Christensen
  • District 40A: Michael Nelson
  • District 40B: Samantha Vang
  • District 41A: Connie Bernardy
  • District 41B: Sandra Feist
  • District 42A: Kelly Moller
  • District 42B: Jamie Becker-Finn
  • District 43A: Peter Fischer
  • District 44A: Ginny Klevorn
  • District 44B: Patty Acomb
  • District 45A: Cedrick Frazier
  • District 45B: Mike Freiberg
  • District 46A: Ryan Winkler 
  • District 46B: Cheryl Youakim
  • District 47B: Dan Kessler
  • District 48A: Laurie Pryor
  • District 48B: Carlie Kotyza-Witthunhn
  • District 49A: Heather Edelson
  • District 49B: Steve Elkins
  • District 50A: Michael Howard
  • District 50B: Andrew Carlson
  • District 51A: Sandra Masin
  • District 51B: Liz Reyer
  • District 52A: Rick Hansen
  • District 52B: Ruth Richardson
  • District 53B: Steve Sandell
  • District 54A: Anne Claflin
  • District 54B: Kelsey Waits
  • District 55A: Brad Tabke
  • District 55B: Andrea Nelsen
  • District 56A: Jess Hanson 
  • District 56B: Kaela Berg 
  • District 57A: Robert Bierman
  • District 57B: John Huot
  • District 58A: Erin Presse
  • District 58B: Sara Wolf
  • District 59A: Fue Lee
  • District 59B: Raymond Dehn
  • District 60A: Sydney Jordan
  • District 60B: Mohamud Noor
  • District 61A: Frank Hornstein
  • District 61B: Jamie Long
  • District 62A: Hodan Hassan
  • District 63A: Jim Davnie
  • District 63B: Emma Greenman
  • District 64A: Kaohly Her
  • District 64B: Dave Pinto
  • District 66A: Alice Hausman
  • District 67A: John Thompson
  • District 67B: Jay Xiong

Minnesota State Senate: 

  • District 1: Reed Perkins
  • District 2: Leonard "Alan" Roy
  • District 3: Tom Bakk
  • District 4: Kent Eken
  • District 5: Rita Albrecht
  • District 6: David Tomassoni
  • District 7: Erik Simonson
  • District 8: Michele Anderson
  • District 10: Steve Samuelson
  • District 11: Michelle Lee
  • District 12: Jill Abahsain
  • District 14: Aric Putnam
  • District 17: Fernando Alvardo
  • District 18: Chad R. Tschimperle
  • District 19: Nick Frentz
  • District 20: Jon Olson
  • District 21: Ralph Kaler
  • District 22: Shawna Marshall
  • District 24: Roger Steinkamp
  • District 25: Sarah Flick 
  • District 26: Aleta Borrud
  • District 27: Dan Sparks
  • District 28: Sarah Kruger
  • District 29: Chris Brazelton
  • District 31: Kate Luthner
  • District 32: Joshua Fike
  • District 33: Gretchen Piper
  • District 34: Aarica Coleman
  • District 36: John Hoffman
  • District 37: Jerry Newton
  • District 38: Justin Stofferahn
  • District 39: Josiah Hill
  • District 40: Chris Eaton
  • District 41: Mary Kunesh-Podein
  • District 42: Jason "Ike" Isaacson
  • District 43: Chuck Wiger
  • District 44: Ann Johnson Stewart
  • District 45: Ann Rest
  • District 46: Ron Latz
  • District 47: Addie Miller
  • District 48: Steve Cwodzinski
  • District 49: Melisa Franzen
  • District 50: Melissa Halverson Wicklund 
  • District 51: Jim Carlson
  • District 52: Matt Klein
  • District 53: Susan Kent
  • District 54: Karla Bigham
  • District 55: Sahra Odowa
  • District 56: Lindsey Port
  • District 57: Greg Clausen
  • District 58: Matt Little
  • District 59: Bobby Joe Champion
  • District 60: Kari Dziedzic
  • District 61: Scott Dibble
  • District 62: Jeff Hayden
  • District 63: Patricia Torres Ray
  • District 64: Erin Murphy
  • District 65: Sandy Pappas
  • District 66: John Marty
  • District 67: Foung Hawj

Hennepin County Board of Commissioners:

  • District 1: De'Vonna Pittman
  • District 5: Debbie Goettel
  • District 6: Chris LaTondresse
  • District 7: Kevin Anderson

Ramsey County Board of Commissioners:

  • District 1: Nicole Joy Frethem 
  • District 2: Mary Jo McGuire
  • District 7: Victoria Reinhardt

Saint Louis County Board of Commissioners: 

  • District 2: Patrick Boyle 
  • District 3: Ashley Grimm
  • District 5: Keith Musolf
  • District 7: Mike Jugovich

Anoka County Board of Commissioners:

  • District 2: Noel Lutsey

Brooklyn Park City Council: 

  • Alfreda Daniels 

State and local endorsements are approved by the Council 5 Executive Board and federal candidates are approved by our international union. This list will continue to be updated.

Find out who you represents you here

Please visit MNvotes.org to register to vote/update your registration, request your absentee ballot, find your polling location, become an election judge, etc. AFSCME members have the opportunity to elect our own bosses and elect leaders who fight for the working-class and our shared values!